Už nějakou dobu jsem vídala quilty, které byly velice realistické a zkoumala jsem, jak asi vznikly. Věřím, že jste už takové určitě také zahlédli, zejména na mezinárodních výstavách.
Postupně jsem pronikala do tajů jejich výroby a rozhodla jsem se sama takový quilt vytvořit. A protože mám Klub textilního tvoření, udělala jsem z toho kompletní návod do klubu. Přiznám se, že úplně nevím, jak to ženy zaujalo, měla jsem spíše pocit chladnějšího přijetí tohoto návodu. Ale chápu to, je to taková vyloženě artová technika, kterou využijete fakt jen tak, že si výsledek pověsíte na zeď. Ale zase na druhou stanu je potřeba dělat i takové věci, nejen stále něco užitečného 🙂
Co potřebujete k ušití quiltu podle fotky
Fotka
Základem je, jak už ze samotného názvu vyplývá, najít tu správnou fotku. Je potřeba, aby byla fotka ostrá, abyste na ní dobře rozlišili detaily, aby vypadala dobře i na podstatně větší ploše, protože ji budete zvětšovat na potřebnou velikost quiltu.
A taky myslete na to, že ta fotka musí být vaše vlastní anebo máte od jejího autora souhlas s jejím využitím. Ale můžete také využít nějakou „volnou fotku“, kterých je na webu už celkem velké množství k dispozici. Použitím fotky, která není volná a vy nemáte souhlas s jejím použitím, se můžete dostat do konfliktu s právními předpisy z oblasti autorského práva, což může být i reálný problém, zejména u zahraničních autorů.
Látky
Dále potřebujete látky v barvách, které máte na fotce. Ale můžete si udělat i vlastní barevnost, jen je potřeba dodržovat tóny barev. Já mám sama v quiltu několik růžových v různých tónech a právě toto odstupňování dělá pak ten výsledný dojem.
Můžete využít látky jednobarevné – já jsem využila svoje ručně barvené látky, kterých mám z různých pokusů, projektů i vzorníků celou řadu. Můžete ale sáhnout i po látkách vzorovaných a vybrat na nich vhodné místo, ze kterého potřebný kousek vystřihnete. Často totiž potřebujete opravdu malé kousky. Anebo můžete vzít i vzorované látky a využít vzor pro vytvoření nějakého optického dojmu. Opravdu nic není zakázané.
A vedle látek na vlastní vzor musíte mít ještě podkladovou látku. Tu jsem si také nabarvila. Tady jsem ale využila jinou techniku barvení, vzala jsem barvy zažehlovací, zatímco na motivy jsem použila látky barevené reaktivními barvami. Pokud chcete zjistit, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy barvení, koukněte se do tohoto článku, kde jsem to podrobněji popsala.


Šablona
Nejnáročnějším krokem, alespoň podle toho, kolik jsem já sama nad tím strávila času, je vytvoření šablony. Potřebujete totiž fotku rozčlenit na části podle barev a vytvořit si šablonky těchto jednotlivých částí. A samozřejmě šablonu celku, abyste viděli, jak budete ty části umisťovat. To můžete udělat ručně na průhledný papír, nebo třeba přes projektor, já jsem to dělala v grafickém programu na počítači.
Této části jsou ženy, které jsou členkami Klubu textilního tvoření, ušetřeny, protože jsem jim šablony pěkně všechny nachystala, takže si je stačí jen vytisknout a hned můžou pracovat s látkami.


Pracovní postup
Když máte nachystané vše, co jsem popsala, můžete se pustit do vlastní práce na quiltu. Podle šablony vystřihnout každou část z příslušné barvy a umístit tam, kam patří. Pokud pracujete s vliesofixem jako při klasických nezakládaných aplikacích (tzv raw edge applique), tak ještě pamatujte na to, že šablony musíte na vliesofix kreslit zrcadlově obráceně.

Tady ještě vidíte různé varianty podkladu. Můžete si vybrat jakýkoliv se vám bude líbit, jen je potřeba dávat pozor, aby nebyl barevně shodný s látkami, které jste využily na motiv. Pak by se motiv na podkladu ztrácel.

Postupně takto vytvoříte jednotlivé motivy, které umístíte na podkladovou látku a pak už stačí všechno jenom prošít. Píšu sice „jenom“, ale když vezmeme v úvahu střídání různých barevných nití u prošívání, aby pěkně ladily s prošívanou látkou, není to úplně rychlá práce. A nakonec už jen quilt olemujete, buď klasicky nebo artově a zavěsíte. A pak už se jen kocháte a říkáte si, že to ve výsledku není zase tak složité, jak se to na počátku možná zdálo 🙂



0 komentářů