Jana Dohnalová – BLOG

Barvení látek – jaké druhy barvení využívám?

31 / 10 / 2023

Barvení látek obecně

Pokud toto není první moment, kdy jste na mě narazili, tak už jste museli zaznamenat, že se hodně intenzivně věnuju barvení látek. A to barvení různými způsoby. Uvědomuju si, že u lidí, kteří se s barvením setkávají poprvé, můžou tyto různé způsoby vyvolávat trochu zmatek.

Z toho důvodu bych tu ráda podrobněji vysvětlila, jaké různé způsoby barvení používám, co to zhruba znamená a kde se je případně můžete i naučit. A půjdeme od těch jednodušších způsobů až k tomu nejsložitějšímu, který ale zároveň dává nejvíce možností a je pro mě tím nejdůležitějším. Vlastně jsem nesmírně vděčná, že když jsem na tento způsob barvení narazila – myslím tím barvení reaktivními barvami, že jsem se rozhodla naučit se ho. Od té doby jsem nabarvila už stovky metrů látek a věřím, že mě to nikdy nepřestane bavit.

barvení kyselými barvami

Tento způsob barvení se využívá na barvení přírodních vláken živočišného původu. To je hedvábí a vlna. Vlnu jsem ještě nidky barvit nezkoušela, zatím jsem si vystačila s koupenými barvami, ale časem to určitě přijde. Zato hedvábných šál jsem už nabarvila hodně. A také jsem si nabarvila látku na jeden z mých art quiltů. Byl to hedvábný satén a při práci s ním jsem pak samozřejmě zjistila, že je to potvora klouzavá 🙂 To jsem ovšem měla čekat, protože hedvábný satén zkrátka klouže.

Na barvevní těchto materiálů se používají kyselé barvy, jak už je vidět v názvu a samozřejmě se při barvení postupuje jinak, než u dalších způsobů. Každá z barev, které používám, má specifický způsob použití, svůj vlastní technologický postup.

Kvalita látky zůstává při tomto způsobu barvení stejná, látka je oboustranná. 

Na fotkách vidíte art quilt, který jsem zmiňovala a barvila jsem černou. Nutno říct, že ta černá je opravdu černočerná krásná barva. A pak jsou tu fotky hedvábných šál (ale nabarvila jsem jich mnohem více). Chcet-li si takovou šálu vytvořit, návod na ni najdete zde

 

Barvení zažehlovacími barvami

Toto by bylo možné považovat za nejjednodušší způsob barvení. Nanesete, zažehlíte a je to. Ono ale dost záleží na tom, co s nimi chcete dělat. Těch způsobů je více a můžete je používat podle toho, jakého výsledku chcete dosáhnout.

Kvalita látky se při tomto způsobu barvení mění. Látka je jednostranná, tzn. rozeznáte rub a líc a je mírně pevnější. Barva totiž vytváří na látce další vrstvu.  I když ten rozdíl oproti původnímu materiálu není velký, je poznat.

Já je využívám například na barvení senviče – návod najdete zde, na různé hrátky s látkami, na prvních dvou fotkách vidíte dva quilty vytvořené pro Klub textilního tvoření. A také třeba na sluneční tisk. 

Barvení reaktivními barvami

Tato technika je nejnáročnější, ale také dává největší možnosti. A s tím přichází také obrovská svoboda v možnostech vlastní tvorby. Díky tomu, že jsem se naučila barvit látky reaktivními barvami, jsem přestala téměř potřebovat hotové tisky. Všechny látky si barvím sama a kupuju jen bílou a černou. Bílou jako základ pro barvení, černou proto, že ručním barvením nedokážu dosáhnout tak intenzivní černé barvy a navíc by to bylo zbytečně nákladné, protože bych musela používat velké množství barvy. Proto, po zvážení poměru cena/výkon, jsem se rozhodla, že si černou budu kupovat. 

Už z názvu barev vyplývá, že je barva navázaná na vlákno chemickou reakcí. Proto jsou to barvy reaktivní. Tím pádem jsou to barvy mnohem trvanlivější než například česká Duha, která vlákno pouze obalí. Navíc se jedná o barvení za studena, nemusíte tedy ani barvu ani látku vařit. 
Reaktivní barvy jsou určené pro přírodní vlákna rostlinného původu, takže s nimi obarvíte bavlnu, len, viskózu. A já vím, že s nimi obarvím i hedvábí. 

Při barvení používám metodu, kdy si mícháte barvu i potřebné roztoky (nebojte, žádná speciální chemie, jen soda a sůl) přesně na množství látky, které chcete obarvit. A také díky této metodě můžete získávat obrovské množství různých barev a odstínů. 
V kurzu barvení látek učím, jak barvy míchat, jak vytvářet různé odstíny z jedné barvy, jak vytvářet tzv. lomené barvy s přidáním černé, jak barvit pomocí ledu, jak barvy použít u batiky shibori a další věci. 

Abyste dosáhli požadovaných výsledků, musíte se nejprve naučit technologický postup a ten dodržovat. Jakmile si ho zažijete, tak už si obarvíte kdykoliv cokoliv 🙂 

Velikou výhodou tohoto způsobu barvení je, že si vytvoříte vlastní vzorník látek, ze kterého si pak vyberete barvu, která se vám zrovna hodí pro vaše šití a tu si kdykoliv znovu nabarvíte. 

Samozřejmě si můžete barvit i látky na oblečení nebo i celé kusy oblečení. Nebo třeba batikovat trička. Můžete vytvářet batiky, nebo také barevné základy pro svá textilní díla. Já si tímto způsobem chystám základy na své artquilty. Ale třeba i na běhouny nebo jiný bytový textil. 

Možnosti, které reaktivní barvy poskytují jsou opravdu velké. Nejspíše jsem při tom vyjmenovávání na něco zapomněla, ale v kurzu barvení látek je všechno k dispozici. 

Kvalita látky zůstává při tomto způsobu barvení stejná. Nepoznáte rozdíl mezi původní neobarvenou a obarvenou látkou. A obarvená látka je oboustranná, takže si můžete vybrat, kterou stranu použijete jako lícovou. Každá strana je totiž trochu jiná. Nikoliv kvalitou, ale vzorem. A to jsem zatím nenapsala – při ručním barvení na látce vždy vzniká kresba, která je pro ručně barvené látky typická. Máte-li rádi skutečně jednolité jednobarevné látky, pak tento způsob barvení není pro vás vhodný.  

Na fotkách vidíte různé přechody, barevný kruh a také textilní obrazy, tzv. art quilty a sedák, které jsem šila z látek vlastnoručně nabarvených.  Vlastně se stačí podívat na mou tvorbu a vše, co je barevné, je vytvořené z mých vlastnoručně barvených látek. 

Zajímá vás moje práce? Fotky z procesu? Aktuality? 
Sledujte mě  na sociáních sítích. 

 

Chcete dostávat informace přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte se mnou v kontaktu

Chcete dostávat informace o tom, co se děje v mém textilním světě? Chcete, aby vám přímo do e-mailu přišla zpráva o novém kurzu, o návodu zdarma nebo třeba novém quiltovacím videu? 

Pak se mnou zůstaňte v kontaktu a přihlaste se k odběru novinek.