Kdysi dávno, v roce 2016, jsem do jedné klubové soutěže na Fleru šila obraz na téma „Za tajemstvím deštných pralesů“.  Obraz jsem už před časem prodala a někomu teď visí na zdi. Alespoň doufám.

To je taky to jediné, co většinou tvůrce může dělat. Doufat, že jeho výtvory jsou užívány a slouží účelu, ke kterému byly vytvořeny. Ale já jsem si už před časem uvědomila, že na věcech, které ušiju, nějak nelpím. Že je pro mě důležitá cesta, vlastní tvorba, kdy mi věc pod rukama vzniká a pak ji předám tomu, kdo si ji koupil, aniž bych se trápila tím, co s ní bude.

A teď co má společného můj obraz vytvořený před lety s dekou, kterou vám tu chci ukázat?

Obraz zaujal jednu moji známou. Její dítě se totiž narodilo s vadou zraku a potřebuje velké barevné kontrasty. Proto ji napadlo, že by se jí líbila taková deka na zem.

Nejsem úplně nadšená, když mám stejnou věc opakovat podruhé. To asi žádný tvůrce nemá moc rád. Proto jsem se rozhodla, že deka bude trochu jiná, i když se stejnými motivy. A navíc, abych měla větší motivaci, jsem v skupině Quiltovaní, patchwork a jiné textilní tvoření vyhlásila společné šití. Říkala jsem si, že když to budeme dělat společně, půjde mi to lépe od ruky.

No, úplně se nezadařilo. Teda to společné šití ano. Hodně žen deku ušilo a na konci článku se můžete podívat, jaké krásné deky nebo obrazy vznikly. Jak to každá pojala jiným způsobem. Nezadařilo se to mně 🙂 Šít jsem začala, aplikace vytvořila, ale pak jsem se zasekla a deku jsem dokončila až po více jak dvou letech. No jo, občas mi to dlouho trvá. Ale teď je hotovo a já jsem opravdu šťastný člověk, že jsem ji dokončila a že mě už rozdělaná nestraší v regálu.  

 

Chcete si něco takového taky ušít?

Deka je šitá za použití strojově šité aplikace, tzv. raw edge applique. Kdo je zkušenější, ten to už stejně dávno poznal.

Jestliže aplikace ovládáte a motivy na dece se vám líbí, tak mám pro vás dobrou zprávu. Ve facebookové skupině Quiltování, patchwork a jiné textilní tvoření najdete na tyto aplikace šablony a můžete je využít pro své vlastní tvoření. Stačí si otevřít průvodce a najít ten s názvem Deštný prales.

Jestliže aplikace zatím neovládáte a chcete se je naučit, můžete se přihlásit do online kurzu strojových aplikací , kde se vše potřebné naučíte. 

Deka je kromě aplikací zdobená také volným quiltováním. Na černé látce jsem použila meandr, ne příliš hustý a pomocí lístečků jsem vytvořila věnec. Na fotkách vidíte vlevo lícovou a vpravo rubovou stranu deky. 

Tady vás upozorním na jeden problém, se kterým jsem tak trochu počítala, ale doufala jsem, že nenastane. No, doufala jsem marně. Není to sice tak hrozné, ale je to tam. 

Když použijete do středu méně husté quiltování a pak husté, tak ta středová část se trochu zvlní. Husté quiltování totiž látku  mnohem více stáhne. Tady došlo k tomu, že husté prošití zelenými lístečky se stáhlo a méně hustý střed se trochu zkrabatil. Jak píšu, není to moc, ale kdybyste někdy o této variantě prošití přemýšleli, tak vás na to raději upozorňuji.

Co jsem použila za materiál? 

Za základ mi posloužila černá hustě tkaná bavla. Ta hustota tkaní je dost důležitá, aby se nedrala vlákna z výplně, která je většinou svělá, na povrch deky. 

Na aplikace jsem použila svoje ručně barvené látky. 

Na prošívání nepoužívám nic speciálního, většinou vezmu obyčejné PES nitě Belfil-S 120. Obyčejné myslím v tom smyslu, že nejsou nějaké speciální quiltovací ani ozdobné, jen normální, ale kvalitní šicí nitě. 

No a jako výplň jsem použila bavlněný termolín z Polytexu. A protože to má být deka na zem, chtěla jsem, aby lépe izolovala a proto jsem vzala gramáž 250 g/m2. A musím říct, že se mi s ní prošívalo moc dobře. 

Nic dalšího mě k ní nenapadá, kdyby vás něco ještě zajímalo, ptejte se v komentáři.  

 

Chcete-li vidět více fotek a videí, najdete je na mém Instagramu. A jestli vás zajímá moje práce a jste zvědaví i na videa z procesu, dejte si sledovat a budete pak mít všechno z první ruky 🙂

Co vytvořili ostatní?

A tady už jsou výtvory žen, které se účastnily společného šití ve skupině. Většina z nich měla hotovo mnohem dříve než já, ale najdou se výjimky 🙂

U každé deky či obrazu je uvedené jméno autorky.

Zajímá vás moje práce? Fotky z procesu? Aktuality? 
Sledujte mě  na sociáních sítích. 

 

Chcete dostávat informace přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek.