Lemování

Pro ty, kdo šijí patchwork nebo za užití jiných textilních technik šijí polštáře, běhouny, deky, prostírání a další věci, patří lemování k základním dovednostem. 

Když jsem na jaře dělala minikurz, ve kterém jsme šily polštář s duhovou květinou, všimla jsem si, že mnoho účasnic využilo návod na lemování polštáře. Dala jsem to tam zejména pro ty, kdo se šitím třeba teprve začínají, ale zájem to vzbudilo i u dalších, kdo se šití věnují už nějakou dobu. 

Celý návod na polštář s duhovou květinou najdete v Klubu textilního tvoření, ale rozhodla jsem se dát veřejně návod právě na lemování. 

V čem to dělám jinak

Lemování, které na videu vidíte, je klasické, naučila jsem se ho už kdysi dávno a neměla jsem potřebu na něm něco měnit, až na jednu věc. 

Běžně se na lemování používá proužek přehnutý podélně napůl. U věcí, které jsou slabší nebo jsou hodně hustě prošité a tím pádem je sendvič tenký, se mi ale tento způsob nelíbil, protože lem byl oproti zbytku hodně tlustý, takový hřmotný, zejména pak v rozích.

Udělala jsem tedy malou změnu. Místo přehýbání proužku napůl ho řežu užší a přehýbám jen kousek, a to kvůli jednoduššímu přišívání v druhém kroku. Lem je tedy namísto dvou vrstev ušitý jen z jedné vrstvy. Když se podíváte na video, tak vám to bude jasné. Přece jen je mnohem jednodušší to pochopit z obrázku než z popisu. 

Tento způsob ale používám opravdu jen na hodně prošité, slabší sendviče. Na deky nebo jiné, silnější věci, využívám klasický proužek přehnutý napůl a řezala bych ho 6 cm a širší. Upřímně řečeno je 6 cm docela málo, to by nemuselo klapnout, takže spíše 6,5 cm pro odvážné, 7 cm už by mělo být v pohodě pro všechny.

Zajímá vás moje práce? Fotky z procesu? Aktuality? 
Sledujte mě  na sociáních sítích. 

 

Chcete dostávat informace přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek.