Quiltování s pravítky je technika, která se v současné době rozšiřuje stále více a více.

Já jsem se mu zatím úspěšně vyhýbala. Ne proto, že bych se toho bála. To zase ne, já jsem celkem odvážná, co se týče zkoušení nových věcí. Ale mám zkrátka raději volný pohyb, kdy si můžu opravdu jet, kam chci, nejsem limitovaná žádnými hranicemi a vzor utvářím podle momenálního pocitu.  A pravítka mi už předem vytvářejí hranice, ukazují, kudy má vést cesta a tuto svobodu mi poněkud osekávají.

Quiltovací patka pro pravítka

Pro volné quiltování s pravítkem potřebujete speciální patku. I když máte u svého šicího stroje patek třeba několik (já mám v základní výbavě 3), tak ani jedna nejspíše není určena pro pravítka.

Jde o to, že patka musí být vysoká, abyste ji mohli o pravítko opřít a vést ji podle něj. S klasickou nízkou patkou byste to nedokázali, protože by vám zajížděla pod pravítko.

Pro svůj stroj Juki jsem si koupila patku už v loňském roce na prvním ročníku PPM Quilt Show Brno u Nej šicí stoje. A také pár pravítek.

No a od té doby oboje leželo v šuplíku a čekalo, kdy přijde ta správná chvíle a já dostanu chuť to vyzkoušet.

Nejsem ten typ, co všechno hned musí jít zkoušet. Když vím, že je to něco, co mě zaujalo, tak si pomůcku, nebo třeba barvy koupím a pak to čeká. Na tu správnou chvíli. A určitě bych doma našla věci, které čekají už dlouho. Ale věřím, že se dočkají a já po nich sáhnu a konečně je využiju.

Quiltovací pravítka

Pravítka můžete koupit v různých tvarech, vyrábí se jich čím dál více a také si můžete navrhnout svoje vlastní, když na to přijde. Teď už není žádný problém si něco takového nechat vyrobit. Třeba na 3D tiskárně.

Důležité je, že i pravítko musí být vyšší právě proto, aby se patka měla o co opřít. Když si vyzkoušíte klasické rovné pravítko, nebo i patchworkové, které je přece jen vyšší, taky to nebude úplně fungovat. Patka bude mít tendenci přes něj přejíždět. Při práci totiž opíráte patku o pravítko, tzn. tlačíte na něj patkou. A když není dostatečná plocha, o kterou patku můžete opřít, tak vám ta patka přes pravítko uteče.

Jestli jsem to správně pochopila, jsou u nás k dispozici dvě tloušťky pravítek a také dvě výšky patek. Která výška je vhodná pro vás, je dáno typem stroje, který používáte. A nejlépe se to dozvíte u prodejce.

Zkušenosti s patkou

Jestli jse zvyklí na patku na pružině, tak u této patky budete trochu překvapeni. Je tuhá. Prostě ji nastrčíte na jehelní tyč a ona zůstává na svém místě. A ani se nehne.

Teda vlasně ne, to není tak úplně pravda. Ale o tom za chvíli. Teď chci zmínit jednu dost zásadní věc. Patku můžete umístit do jakékoliv výšky se vám zachce. Ano, možná to vypadá zajímavě, ale bohužel to má háček. Když ji dáte moc vysoko, tak vám patka nebude vázat steh. A když moc nízko, tak vám pod ní nebude klouzat sendvič, protože se tam nevejde. Musíte proto najít vhodnou výšku, kam ji dát.

Hledala jsem správnou výšku docela dlouho a nebylo to úplně jednoduché. Potřebovala jsem ji dát výš, abych mohla dobře přejíždět švy, jenže pak mi to nevázalo steh. A v poloze, kde to šev vázalo, tak tam jsem to musela přes švy rvát. Ale u quiltování hladkého sendviče beze švů to šlo v pohodě. Tam výška problém nebyla.

Dalším překvapujícím uvědoměním pro mě bylo, že když patku na chvíli sundám, abych třeba ušila něco klasickou quiltovací patkou, tak najednou nevím, v jaké výšce jsem ji měla.

To jsem se snažila vyřešit tím, že jsem si na jehelní tyč nalepila kousek krepové pásky, která měla fungovat jako zarážka a dál patku nepustit. Jenže při nějakém pohybu, teď si přesně nevybavuju, co to bylo, se patka tlačila nahoru a tu pásku mi posunula, takže jsem opět nevěděla, kam přesně ji umístit.

Při šití si taky musíte dávat pozor abyste nezapomněli mít patku pořád dole. Jakmile je zvednutá a vy zajedete jehlou dolů, tak se pohyb stroje zasekne o patku a je to docela nepříjemné. Zkrátka musí být dole a když je náhodou nahoře, tak musí být nahoře vyjetá i jehla.

 

 

Natočila jsem vám video, kde se můžete na quiltování s pravítkem podívat. Ale bylo to docela zdlouhavé, tak jsem to zrychlila na dvojnásobou rychlost. To jen abyste se nelekli, že to zvládám tak rychle 🙂  

Natočila jsem vám video, kde se můžete na quiltování s pravítkem podívat. Ale bylo to docela zdlouhavé, tak jsem to zrychlila na dvojnásobou rychlost. To jen abyste se nelekli, že to zvládám tak rychle 🙂  

Proč najednou pravítka?

Správná chvíle pro využití pravítka – zatím jen rovného – přišla v okamžiku, kdy jsem šila běhoun do Klubu textilního tvoření. Sešívala jsem jeho část z kousků a napadlo mě, že by bylo zajímavé část běhounu proquiltovat podobnými liniemi. A přiznejme si narovinu, že volným quiltováním rovné linie, hlavně když jsou delší, prostě nedáme. Zkrátka nejsou úplně rovné.

To byl impuls k tomu, abych vytáhla patku a pravítko a pustila se do práce.

Jak jsem psala výše, u sendivče, kde nebyly švy, to šlo jedna báseň. U sendviče, kde byla quiltovaná část vytvořena z dílků a tedy plná švů, tam to bylo horší. Patka se mi zasekávala o švové přídavky a pak měla tendenci tlačit látku před sebou. A výš jsem ji dát nemohla, protože by mi to už nevázalo šev. Nakonec jsem to ale jakž takž zvládla a s výsledkem jsem spokojená.

 Co si o tom myslím?

Pro rovné čáry je quiltování s pravítkem určitě velice užitečné. Samozřejmě že je dobré i pro jiné typy vzorů, zejména když je potřebujete opakovat. Tam je to pak velkou výhodou.

Podle mého názoru je ale quiltování s pravítky určeno především pro quiltování na rámu a tam věřím, že jsou pravítka skvělým pomocníkem, aniž by současně nastávala omezení jako u klasického šicího stroje.

Pokud se vám quiltování s pravítky líbí a už volně quiltujete, pusťte se do toho. Pokud ale zatím volné quiltování nezvládáte, tak si nemyslete, že vám to pravítka usnadní. Abyste s nimi mohli úspěšně quiltovat, potřebujete už umět vést látku a sladit rychlost šití s rychlostí pohybu rukou a mít s volným qultováním nějaké zkušenosti.

Volně quiltovat se můžete naučit v online kurzu volného quiltování, který najdete zde. Quiltováním s pravítky se tam nezabýváme, ale spoustou jiných věcí ano. Pravítka pak po získání quiltovacích dovedností můžete vyzkoušet sami, celkem nic na tom není.

Zajímá vás moje práce? Fotky z procesu? Aktuality? 
Sledujte mě  na sociáních sítích. 

 

Chcete dostávat informace přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek.